Loading...

Pałac Branickich w Białymstoku, określany także mianem „ Polskiego Wersalu” to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej dawnej Rzeczypospolitej i jeden z najpiękniejszych zabytków architektury baroku w tej części Europy. Rezydencję, obok pałacu tworzą zabudowania gospodarcze i pomocnicze oraz ogród górny i dolny.

Na wykonanych przez nas wybranych ujęciach z lotu ptaka prezentujemy cały zespół pałacowo-ogrodowy. Zdjęcia wykonane zostały w sezonie letnim , o wschodzie słońca.

W ostatnich latach ogród przyległy do Pałacu Branickich został odrestaurowany, dzięki czemu robi duże wrażenie. Tzw. część górna ogrodu styka się bezpośrednio z pałacem i ma kształt prostokąta. Liczne fontanny, klomby, kamienne rzeźby a zwłaszcza nasadzenia bukszpanowe tworzące piękny dywan wręcz zachwycają. Ogród dolny tworzą park oraz liczne stawy. Cały układ pałacowo-ogrodowy nawiązuje do rezydencji francuskich.

Białystok i Pałac Branickich robi wrażenie zarówno z lotu ptaka jak i podczas spaceru po ogrodzie i parku przynależącym do rezydencji. Prezentuje się on naprawdę okazale choć w latach świetności zajmował jeszcze większą powierzchnię i z pewnością budził jeszcze większy podziw.