Loading...

Podczas jednego z naszych letnich wyjazdów mieliśmy okazję wykonać fotografie lotnicze drugiego po Krakowie największego rynku w Polsce, a mianowicie Rynku Głównego we Wrocławiu. Jest to jeden z największych średniowiecznych placów w Europie. Ma niemal 3,8 hektara. Dzięki ujęciom z lotu ptaka mogliśmy dokładnie przyjrzeć się jego kształtowi, który zbliżony jest do prostokąta (ma wymiary 207 x 172 metry). Wszystkie cztery pierzeje rynku tworzą kolorowe budynki i zabytkowe kamienice, a wśród nich m.in. Kamienice Jaś i Małgosia, Kamienica pod Złotym Słońcem czy Kamienica pod Złotym Dzbanem, których nazwy nawiązują do ich ciekawych historii i legend z nimi związanych.

W centralnej części Rynku znajduje się Ratusz będący siedzibą władz miasta. Jest to najwyższa budowla na Rynku, zbudowana głównie w stylu gotyckim, choć widać też w nim wpływy innych epok. W ujęciach lotniczych budynek przypomina nieco kościół bądź zamek z wysoką wieżą i licznymi zdobieniami.

Od rynku we wszystkich kierunkach odchodzi aż jedenaście uliczek. Od strony południowo-zachodniej Rynek styka się z mniejszym rynkiem pomocniczym zwanym Placem Solnym. Jego ściany są zdobione równie kolorowymi kamienicami, jednak w odróżnieniu od Rynku Głównego, sam plac nie jest zabudowany. Mieszczą się tam liczne restauracje i kafejki.

Rynek we Wrocławiu zrobił na nas duże wrażenie. Odnowione, wielobarwne fasady kamienic, ratusz, małe klimatyczne uliczki i inne elementy placu, jak latarnie, parasolki, fontanna, ławeczki itp. tworzą ciekawą całość, której piękno mamy nadzieję, że udało się uchwycić w ujęciach z powietrza.